top of page
Search
Writer's pictureMirna Dizdarevic

OSOBNO LIČNA

“Comfort food” je hrana zbog koje se osjećamo dobro, i koja se veže za mjesto u kojem nam je ugodno. Naš dom. Upravo zbog toga je ta vrsta hrane koja nas “tješi“ povezana sa našim emocijama, i sjećanjima. Jedan od trenutaka koji mi je pao na pamet je trenutak kada sam trebala da prijavim mjesto prebivališta iz Sarajeva u Zagreb. Nije bilo tako lako kao što u praksi jeste.


Kada mi je teta iz MUP-a rekla da je sada vrijeme da se moram prijaviti za stalno u Zagreb, toliko misli mi je prolazilo kroz glavu.


Što ako raskinem s dečkom pa se moram vratiti u Sarajevo? Što ako nikada ne nađem više posao u Zagrebu i budem osuđena na blejanje u Sarajevu? Što ako nisam spremna? Puno je bilo što i kako, a da nisam bila svjesna toga.


Dvadeset i sedam godina znam za Sarajevo i naš austrougarski stan pun mana, koji u meni budi osjećaj topline svaki put kada ga se sjetim. Koliko je samo kroz taj stan prošlo ljudi, koliko derneka, propalih i uspješnih večera, raskida, smijeha, i suza. Svaki zvuk tog stana poznajem, svaku rupicu kroz koju uvijek malo propuhuje, i sve nedefinirane mirise. Kako sam sad tek tako mogla promijeniti svoj dom. Osjećala sam se sebičnom, kao da ostavljam taj stan da bude sam.


Nakon hiperanalize i par knedli u grlu, popričala sam sama sa sobom, otišla u općinu i za 5 minuta poništila ličnu kartu BiH. Isto tako lako sam dobila i novu adresu, novu osobnu iskaznicu RH, i novi dom.


Zapravo nije bilo tako teško prihvatiti novi dom, kada me u njemu čekao izuzetan partner sa puno strpljenja i ljubavi.


Bilo kako bilo, iz Sarajeva nosim najbolje recepte i moj najdraži “comfort food”, lazanje.




RECEPT ZA LASAGNE BOLOGNESE A LA MIRNA


Temeljac:

- 1 luk

- pola celera

- 2 mrkve

- povrće po želji


Bolognese:

- pola kilograma mljevene junetine (dva puta mljevene)

- 1 manji luk

- 2 čehna češnjaka

- 2 pelata od paradajza (Mutti je moj izbor)

- so, papar, chilli

- pola manje čaše crnog vina (nije nužno)

- malo peršina (sjeckanog)

- 1 pakiranje kora (ja koristim kore sa špinatom)

- Ricotta, Mozarella, ili drugi topivi sir za kraj


Bechamel:

- 250 gr maslaca

- 350-400 gr brašna

- 600-700 ml mlijeka


Pećnicu ugrijte na 220-240 stupnjeva. Ovo zavisi od toga koliko vam je jaka pećnica.


Svo povrće za temeljac stavite u šerpu i polijte vodom. Kuhajte dok povrće ne bude mekano, nekih 30-40 minuta.


Na tavi na maslinovom ulju prepržiti isjeckan luk i češnjak dok ne postane staklast. Dodajte meso, so, papar, i chilli po želji. Kada meso više nije crveno sa svih strana, dodajte paradajz pelat i smanjite temperaturu na minimum. Probajte i dodajte još soli i papra ako je potrebno. Kada se sjedini pelat sa mesom, dodajte žlicu po žlicu temeljca koji ste prethodno napravili. Ostavite Bolognese umak da se krčka nekih sat vremena na laganoj vatri, povremeno dodavajući temeljac. Na kraju dodajte sjeckanog peršina po želji.


Na laganoj vatri istopite maslac. Kada je istopljen, dodajte žlicu po žlicu brašna dok ne dobijete gustu masu koja se skoro pa odvaja od posude u kojoj pravite Bechamel. Polako dodajte mlijeko i miješajte konstantno da se ne stvore grudvice. Mlijeko dodajete isto po želji, u zavisnosti od toga da li želite da vam je Bechamel rijedak ili gust. Ja na kraju dodam pola male žlice muškatnog oraščića.


U posudu u kojoj slažete lazanje uzmite komadić maslaca te pređite po cijeloj posudi kako se kore ne bi lijepile.


Uzmite veliku posudu u kojoj možete prokuhati vodu i malo skuhati kore, 60 sekundi max.

Uzmite jednu žlicu Bechamela i jednu Bolognese umaka te stavite na dno posude. Poredajte kore, pa Bolognese umak, kore, Béchamel umak, i tako sve dok ne potrosite sastojke.

Na kraju ide Béchamel, i naribana mozzarella (ili sir koji volite).


Prekrijte folijom, pecite 45 minuta. Otkrijte foliju, i nastavite peći lasagnu dok ne porumeni sir.


Želim vam dobar tek!


-M.

179 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page